www.endfgm.eu

www.endfgm.eu

A „Vessünk véget a nőinemiszerv-csonkításnak” kampányt az Amnesty International irányítja, együttműködve tizennégy, az EU-ban működő civil szervezettel. Európában a becslések szerint mintegy 500.000 olyan nő és kislány él, aki a nőinemiszerv-csonkítás élethosszig tartó testi és pszichés következményeitől szenved. A nők és kislányok emberi jogait sértő nőinemiszerv-csonkítást leküzdéséhez egy olyan EU-s stratégiára van szükség, amely az alábbi – több mint tucatnyi, Európa-szerte közvetlenül az érintett közösségekkel dolgozó civil szervezettel folytatott konzultáció során meghatározott – öt kulcsterületre összpontosít:

1. adatgyűjtés a nőinemiszerv-csonkítás elterjedtégéről és a veszélyeztetettek számáról az EU-ban;

2. célzott egészségügyi szolgáltatások biztosítása;

3. a nők és a gyerekek elleni erőszak megelőzését, valamint szociális védelmet nyújtó rendszer kiépítése;

4. nemzetközi védelem nyújtása a nőinemiszerv-csonkítástól való fenyegetettség miatt menekülők számára;

5. politikai párbeszéd kezdeményezése az EU és azon országok között, amelyekben a nőinemiszerv-csonkítás gyakorlata elterjedt.

Amennyiben további információra van szüksége, vagy a sajtó képviselőjeként nyilatkozatot kíván kérni a témáról, kérjük, forduljon a Magyarországi Női Alapítvány munkatársaihoz a mona.alapitvany@gmail.com email-címen.


2011. június 23., csütörtök

A társadalmi nemi szempontok megjelenítéséért az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal munkájában



Az Amnesty International „Vessünk véget a nőinemiszerv-csonkításnak!” (angolul END FGM) című európai kampánya, az Európai Női Lobbi és az ILGA-Europe a társadalmi nemi szempontok integrációját javasolja az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EMTH) munkájába

A MONA Magyarországi Női Alapítvány, a Háttér Társaság a Melegekért és a Magyar Helsinki Bizottság , részben mint az Európai Női Lobbi, az ILGA-Europe, illetve az Amnesty International „Vessünk véget a nőinemiszerv-csonkításnak!” kampány tagszervezetei, át kívánjuk Önöknek adni az „En-gendering the European Asylum Support Office”  című javaslatcsomagot, amelyet együttesen dolgozunk ki, annak elősegítésére, hogy a társadalmi nemi szempontok az EMTH struktúrájának és munkatervének szerves részévé váljanak.

A becslések szerint az Európai Unióban menekültstátuszért folyamodók mintegy 35 százalékát teszik ki a nők és a lányok. Miközben a nők között lehetnek olyanok, akik a férfiak által megélt üldöztetéshez hasonló okok miatt folyamodnak menedékért, emellett vannak, akik kifejezetten a nemükkel összefüggő üldöztetési formák áldozatai. Ezenkívül, amennyiben az üldöztetés oka ugyanaz, mint a férfiak esetében, az a nők esetében más formában nyilvánulhat meg. Meleg, leszbikus, biszexuális, illetve transznemű személyek is potenciális célpontjai, illetve tényleges elszenvedői lehetnek társadalmi nemi alapú üldöztetésnek. Úgy gondoljuk, hogy az EMTH-nak döntő szerepe van annak biztosításában, hogy minden egyes személy esetében tekintettel legyenek egyéni tapasztalataira, illetve esetlegesen az általa neme vagy szexuális irányultsága, illetve nemi identitása okán elszenvedett üldöztetés formájára. Emiatt alapvető fontosságú, hogy az EMTH működésének első évében lefektesse a társadalmi nemi és egyenlőségi szempontok integrálásának alapjait tevékenységének minden területén.

Az EU-t és tagállamait európai uniós és nemzetközi emberi jogi szerződések kötelezik a társadalmi nemi és egyenlőségi szempontoknak a döntéshozatal minden szintjén való érvényesítésére (angolul az eljárás megnevezése „gender and equality mainstreaming”). Ezeket az elveket teljes körűen alkalmazni kell az EU menekültügyi acquis-ára vonatkozóan, beleértve az EMTH által végzendő tevékenységeket is. A társadalmi nemi szempontok integrációja az EMTH struktúrájába és munkatervébe nagyobb védelmet biztosítana a nemi alapú üldöztetés elől menekülő személyek számára, akiknek az esetében jelenleg problematikus lehet a félelem megalapozottságának elbírálása.

Önnek mint a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatójának módjában áll hozzájárulni a társadalmi nemi szempontoknak az EMTH munkájába való integrációjához, és nyilvánvalóvá tenni Magyarország elkötelezettségét az emberi jogi elvárásoknak való megfelelésre.

Az ajánlások és a további cselekvési lehetőségek megvitatásának céljából szíves rendelkezésére állunk egy személyes találkozó keretében.

Tisztelettel:

Zentai Violetta, a Magyarországi Női Alapítvány elnöke
Mocsonaki László, a Háttér Társaság a Melegekért ügyvivője

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése